Španělské jedničky Lili a Elsa  (autor Tereza Vondráková, zveřejněno 02.03.2013)

Na turnajích sklízejí obdiv nejen kvůli smečím, blokům nebo zákrokům v poli, ale také kvůli vzhledu. Podle mnoha sportovních webů jsou totiž hodnoceny jako jedny z nejhezčích plážových volejbalistek. Řeč je o španělských reprezentantkách Lilianě a Else.

Liliana Fernández Steiner (26) a Elsa Baquerizo McMillan (25) spolu trénují už od roku 2007. V současné době je jejich hlavním trenérem Daniel Rodriguez Wood. Během své společné kariéry se jim dařilo spíše v juniorských kategoriích nebo na evropských turnajích. V posledních sezonách se na turnajích světové série umisťují spíše v první desítce. V roce 2012 se kvalifikovaly na londýnskou olympiádu, kde skončily na devátém místě, když nepostoupily přes italský tým Cicolari-Menegatti.

Liliana měří 180 cm a je o jeden centimetr menší než její spoluhráčka Elsa. Jelikož na mezinárodních turnajích vystupují hráčky téměř výhradně spolu, nelze ani jimi dosažené cíle hodnotit zvlášť. Děvčata se stala několikrát juniorskými mistryněmi Španělska. V roce 2007 byly čtvrté na mistrovství světa do 21 let. V roce 2008 získaly tu samou příčku na mistrovství Evropy do 23 let. Poté začaly soutěžit v kategorii dospělých hráčů. Během té doby se staly čtyřikrát po sobě mistryněmi Španělska. Velkým úspěchem loňského roku je také bronz pro celou dvojici z evropského turnaje Masters ve Varně nebo stejný kov z finále Continental Cupu v Haagu. Pouze v začátcích své kariéry nastupovala párkrát Liliana s různými partnerkami. S žádnou z nich však nedosáhla na lepší místo, než deváté.

Spolupráce s Elsou je pro Lilianu jistě vhodná, díky časté participaci na turnajích a díky kvalitním výsledkům se staly hráčky jedním z nejlepších týmů v evropské špičce (podle žebříčku FIVB). Pro představu – naše Klapalová s Háječkovou byly po roce 2012 ve stejném hodnocení třetí. Ve světovém žebříčku je španělská dvojice na 15. místě.

V turnajích světové série byly Lili s Elsou letos dvakrát páté (v Šanghaji a Klagenfurtu) a na turnaji ve Finsku byly druhé. Ve finále turnaje v Alandu totiž nestačily v tie-breaku na německou dvojici Holtwick-Semmler. Stříbrná medaile byla však zároveň první medailí z FIVB turnaje pro španělský ženský beachvolejbal vůbec a tak bylo druhé místo z Finska ve Španělsku přijato velmi pozitivně.

Zdroje: fivb.org, lili-elsa.com