Pedro Cunha ukončil profesionální kariéru  (autor Tereza Vondráková, zveřejněno 06.03.2013)

Vítěz pražské Patria Direct Open 2012 Pedro Cunha už nadále nebude pokračovat ve vrcholovém sportu. V našem článku se dočtete jaké důvody vedly k rozdělení známé dvojice Ricardo-Cunha a ve stručnosti vám představíme i jeho úspěchy. Dalším tématem středečního shrnutí je i představení kalendáře evropských turnajů pro rok 2013.

Mezi další hráče, které v roce 2013 ukončili svou beachvolejbalovou kariéru, se nedávno zařadil i Brazilec Pedro Cunha (29). Jeho oficiálním posledním turnajem bude deváté kolo brazilského národního okruhu, které se bude hrát příští týden. Cunha se v loňském roce kvalifikoval na olympiádu spolu se Ricardem, v Londýně došli až do čtvrtfinále. V pravidelném a výkonnostním trénování však Cunhovi brání četná zranění a zdravotní problémy. Na světové mapě plážového volejbalu se Pedro Cunha objevil v roce 2001 po boku Anselma Sigoliho. Společně vyhráli juniorský světový šampionát. O rok později získal na stejném turnaji stříbro (spoluhráč Adriano Fonseca), v roce 2003 opět zlato (spoluhráč Pedro Salgado). Ve stejném roce začal startovat i na turnajích Světové série a v roce 2004 na ní získal první bronz spoli s Rogeriem Para. S Ricardem začal Cunha hrát až v sezóně 2011, čili neměli tolik času na to, aby se bez problémů kvalifikovali na letní olympiádu. I tak se jim to ale podařilo, především díky vítězství na grand slamu v Klagenfurtu, v Haagu, Myslowicích a Praze.

Před několika dny zveřejnila Evropská volejbalová konfederace svůj program na letošní sezónu. Se všemi turnaji se začne již brzy, ani ne za měsíc odstartuje turnaj satelitu v Antalyi v Turecku. Soutěžit v něm bude celkem 64 párů. Součástí turnaje bude i oficiální školení a semináře pro organizace, které jsou v jednotlivých státech zodpovědné za rozvoj a výchovu beachvolejbalových rozhodčích. Vrcholem turnaje bude samozřejmě letošní evropský šampionát, naplánovaný na přelom července a srpna. Pořadatelským městem byl zvolen rakouský Klagenfurt. Na mistrovství Evropy pojedou ti hráči, kteří nasbírají nejvíce bodů v rámci celého seriálu turnajů, které jsou pro ně připraveny po celé Evropě. Hrát se bude nejen v Rakousku, ale i v Srbsku, Litvě, Francii, Bulharsku nebo Bělorusku. Evropské turnaje jsou také přípravou juniorských dvojic na Juniorské olympiádu v Číně v roce 2014. Evropu by mělo do Nanjingu odjet reprezentovat šest dvojic.

Čtvrté kolo jihoamerického okruhu patřilo protentokrát Brazilcům. První místa totiž obsadily páry Rebecca-Lili a Thiago-Alvaro. Pokračování jihoamerické soutěže se odehrálo v Peru. Finále mužů se protáhlo až do tie-breaku, Brazilské vítěze v něm potrápili bratranci Grimaltovi z Chile. Konečný výsledek 21:16, 20:22, 15:10. Mezi ženami nebyl zápas o první místo tak napínavý. Utkaly se v něm dva brazilské týmy, vítězky Rebecca-Lili porazily dvojici Elize-Fernanda rozdílem 21:14, 21:18. Třetí místa patřila za muže venezuelskému týmu Mussa-Colina a za ženy Argentinkám Gallay-Zonta.

Zdroje: fivb.org, bvbinfo.com, cev.lu