MČR Klubů  (autor Ondra Vlček, zveřejněno 06.09.2016)

Letošní beachvolejbalová sezóna nám míří do finále. Již tento pátek v Brně odstartuje MČR mužů a žen. Tuzemskému vrcholu letního zápolení předcházela o uplynulém víkendu turnajová novinka v podobě MČR klubů. Jednalo se o finálový turnaj, který hostil Beachklub Ládví a bylo zde přítomno šest nejlepších klubů z celé ČR. Spolu s PBT se do turnaje probojovalo ještě pět dalších (1.kolo jsme postoupili kontumačně díky neúčasti libereckých Vratislavic). A to:
SK Hamr
BK Ládví
Vavřinec Kladno
BC  Strahov
ABC Braník (nedostavili se)
 
Účastníci finále byli losováni do dvou tříčlenných čtvrtfinálových skupin, z nichž se první a druzí probojovali do nedělních bojů o medaile.
Prague beach teamu byly do skupiny přiděleny tyto kluby: SK Hamr a domácí BK Ládví.
 
Systém turnaje se trochu podobá tenisovému Davis cupu či Fed cupu. Za každý klub je nominováno 5 nejlepších párů, dva mužské, dva ženské a jeden smíšený, který může být složen z přihlášených hráčů do mužské či ženské kategorie.
Hráči musí prokázat klubovou příslušnost stvrzenou registrací na ČVS nebo mohou mít v daném BK sjednané hostování. S každým soupeřem se hraje pět utkání, samozřejmě postupuje ten s větším počtem vítězství. Páry jsou nasazeny tak, že jde o souboje M1 vs. M1 ze soupeřova družstva, stejně tak proti sobě nastupují Ž1 vs. Ž1 soupeře, M2 vs. M2, Ž1 vs. Ž2, mix vs. mix. Utkání jsou hrána standardně na dva vítězné sety do 21 bodů s případným rozhodujícím setem do 15 bodů.
 
Výsledky našeho klubu:
 
Sobota  -             PBT vs.  BK Ládví 0:5
PBT vs. SK Hamr 4:1
Neděle -              PBT vs. BC Strahov 0:5 (semifinále)
PBT vs. SK Ládví 1:4 (o 3. místo)
 
Sestava PBT:
M1 - Jan Sequens, Lukáš Havlíček
M2 – Jan Zvěřina, Petr Braniš (v boji o 3. místo Honzu Z. nahradil Tomáš Janeček)
Ž1 – Nicole Dostálová, Karolína Danilovičová
Ž2 – Zuzana Jurenková, Anna Štěpánková
Mix – Dostálová, Sequens poté Dostálová, Braniš a poslední utkání Jurenková, Braniš
 
Nasazení na post M1 či Ž1 je dle součtu bodů obou hráčů dle žebříčku ABV. Takže tímto opravdu narazí Ti nejlepší na nejlepší ze soupeřova družstva.
 
Je nutné podotknout několik faktů, které nejsou pouze mými názory, jde o názory účastníků MČR klubů, a to nejen z našeho družstva, ale i z družstev soupeřů - systém turnaje je opravdu povedený a hráčsky i divácky atraktivní. Byl bych rád, kdyby první ročník odstartoval tradici tohoto měření sil s ostatními kluby z celé ČR. Na druhou stranu bych preferoval, aby se jednotlivá kola této „dlouhodobé“ soutěže včetně finálového kola odehrála v zimním období. Vyhnuli bychom se tak hostování hráčů hrající extraligu šestkového volejbalu mužů či žen. Následně by byla větší šance, že tento turnaj nebude kolidovat s jinými turnaji a přeci jen nebude tolik hráčů na dovolených, to byl mimochodem důvod, proč se v sobotu nedostavilo družstvo ABC Braník.  Hlavní nedostatek jsem viděl v tom, že byl turnaj vypsán a propagován pouze týden před jeho startem. Jako trenér, který nominoval jednotlivé páry na tuto akci, jsem opravdu neměl mnoho šancí sehnat nejlepší sestavu. Ovšem nechci, aby to vyznělo tak, že jsem se sestavou nespokojen. Naopak bych chtěl všem zúčastněným hráčům poděkovat za vzornou reprezentaci klubu. Čtvrté místo beru jako opravdu solidní výsledek.
 
Na závěr doplním, že dotace turnaje byla 30 tisíc Kč a rozdělili si je tito medailisté:

1.       Vavřinec Kladno

2.       BC Strahov

3.       BK Ládví

 
 
 
 
 
Foto by BK Ládví

 
B