Ondra Vlček
Obranné systémy č. 3
(vydáno: 05.11.2012)(zhlédnuto: 2607x)
V předchozích dvou metodických článcích na téma obranné systémy jsme rozebírali obranu bez bloku respektive obranu s blokařem u sítě nebo odstupujícím blokařem.
Dnes se zaměříme na obranu, která je k vidění u výkonnostních až vrcholových hráčů beachvolejbalu. Tato obrana je poměrně složitá v tom, že je mnoho možností jak soupeřův útok blokovat. Ve hře jsou samozřejmě situace, kdy si i vrcholový hráči vyberou některou z těch nejjednodušších obranných systémů, ale to jen za předpokladu, že soupeř měl natolik špatnou mezihru, ze které je zcela jasné, že od soupeře přeletí míč vysokým obloukem zcela „zadarmo“. Ve zmíněném případě hráči využijí obranu ve dvou hráčích v poli. Obranu v poli s odstoupeným blokařem od sítě hráči využívají v situacích soupeřovi špatné nahrávky (daleko od sítě), jako již bylo uvedeno v předchozích článcích.diskuze(0)
Tereza Vondráková
Mladá ruská naděje Jevgenia Ukolova
(vydáno: 03.11.2012)(zhlédnuto: 2277x)

Ještě nedávno nebyla Jevgenija Ukolova moc známou hráčkou. V posledních měsících se však jejímu týmu, který tvoří s o rok starší Jekatěrinou Chomjakovou, začíná dařit. Na svém kontě už mají několik medailí ze světového okruhu.diskuze(0)

Ondra Vlček
Jednoduché obranné systémy
(vydáno: 01.11.2012)(zhlédnuto: 3451x)
 Nejjednodušším obranným systémem je bránit útok soupeře ve dvou hráčích či hráčkách v poli, tomuto tématu už byl věnován jeden z minulých článků, teď bych Vám chtěl přiblížit obranu v poli s občasným blokem.
Tento herní systém vychází z dobře naučeného a hlavně zautomatizovaného blokařského odstupu od sítě, který je prováděn tak, že výchozí pozice začíná naproti soupeřově útočníkovi. Postavení nohou při střehovém postavení, ze kterého hráč může jak vyskočit na blok, tak odstoupit do vlastního pole je takové, kdy má hráč nohy od sebe vzdáleny zhruba o něco více než na šíři pánve. Záleží na tom, na jaké straně sítě se blokař nachází, pokud jde o levý kůl neboli kůl hlavní, je výchozí postavení blokaře s levou nohou minimálně o stopu jedné nohy vpřed. Pokud jde o druhý, tedy pravý kůl (handa) postavení nohou je obrácené a to s pravou nohou vpřed.diskuze(0)
Tereza Vondráková
Týdenní přehled ze zahraničí
(vydáno: 31.10.2012)(zhlédnuto: 2207x)

Největší událostí minulého týdne byl jistě poslední FIVB turnaj této sezony. Ačkoli se už nehrálo o vítězství v celkovém žebříčku, bylo na co koukat a svůj úspěch v Thajsku sklidila i jedna česká dvojice. Ovšem nejen o tomto turnaji se můžete dočíst v následujícím článku.diskuze(0)

Endy Takáč
Co se dělo o minulém víkendu
(vydáno: 30.10.2012)(zhlédnuto: 2571x)
 Tuto sobotu jsme doufám na delší dobu naposledy nechali náš areál volný pouze k pronájmu, ale hned v neděli jsme pořádali první letošní kolo Openu do 23 let. Tradiční akce, která se těší velkému zájmu, má sjednotit nadějné beachaře juniorského věku a umožnit jim poměřovat se s věkově rovnými protihráči, což je zatím v našich českých poměrech velmi výjimečná věc.

diskuze(0)

Ondra Vlček
Naskočené plachtící podání (přiložená video ukázka)
(vydáno: 29.10.2012)(zhlédnuto: 3966x)
Tento článek opět obsahuje naučné video. Toto podání se řadí k výrazně technicky náročnějším druhům servisu. Je nutné sladit nejen nadhoz, přesnost a velikost razance, kterou míč zasáhneme, ale přidat také rozběh, odraz a výskok, ve kterém míč rukou odbijeme.
 
diskuze(4)
Tereza Vondráková
Rozhovor s Martinšem Plavinšem
(vydáno: 27.10.2012)(zhlédnuto: 2227x)

V našem beachovém zpravodajském servisu vám přinášíme také rozhovory s hráči světové úrovně. Jedním z nich je i Martinš Plavinš, držitel bronzové medaile z letošní olympiády. Jak často trénuje, co plánuje v příští sezoně nebo jak se mu líbilo na turnaji v Praze - to jsou jen některá témata, na která jsme se ho v našem rozhovoru ptali.diskuze(4)

Ondra Vlček
Plachtící podání z místa (opět přiloženo video)
(vydáno: 25.10.2012)(zhlédnuto: 3683x)
V pořadí druhý článek, který je zaměřen na uvedení míče do hry . Tentokrá se jedná druh podání, které je nejrozšířenějším druhem podání vůbec napříč všemi kategoriemi i výkonnostními skupinami.
 
Nejdůležitější je udeřit míč dlaní tak, aby míči nebyla udělena žádná rotace. Čím přesněji míč dlaní trefíme, tím více míč „plave“ vzduchem a jeho dráha je s přispěním větru pro soupeře více nevyzpytatelná. Postavení dolních končetin před servisem je stejně jako u spodního servisu a to přibližně na šíři pánve v případě pravorukých hráčů s levou nohou o délku jedné stopy před nohou pravou. Dolní končetiny a trupu by v přípravné fázi, tedy před nadhozením míče, měly vypadat tak, že je většina váhy těla nerovnoměrně rozložena na obě nohy s tím, že její většina je na zadní, tedy pravé noze.
diskuze(0)
Tereza Vondráková
Stručný pohled do zahraničí
(vydáno: 24.10.2012)(zhlédnuto: 2299x)

Dříve než zítra začne oficiální část posledního turnaje žen Světové série, jsou známy vítězky celé SWATCH Tour. V Thajsku, kde se turnaj odehraje, se také mezi Američankami bojovalo o poslední volné místo v kvalifikaci. Open turnaj v Bangsaen bude mít také české zastoupení. Více se dočtete v následujícím článku.diskuze(0)

Ondra Vlček
Spodní podání i s video ukázkou
(vydáno: 21.10.2012)(zhlédnuto: 4353x)
TENTO ČLÁNEK OBSAHUJE PŘILOŽENÉ NAUČNÉ VIDEO ! ! ! Spodní podání je začátečnické uvedení míče do hry, tedy nejjednodušší možnost servisu.
Postavení nohou je přibližně na šíři pánve v případě pravorukých hráčů s levou nohou o délku jedné stopy před nohou pravou. Postavení dolních končetin a trupu by v přípravné fázi, tedy před nadhozením míče, mělo vypadat tak, že jsou kolena mírně pokrčena. Trup je vzpřímen ve směru budoucího podání. Jediný lehký předklon je ve fázi nadhozu, kde se těžiště těla přesouvá mírně vpřed a většina váhy je tak na přední noze. S úderem míče se kolena dopínají a trup se z lehkého předklonu opět vzpřimuje.diskuze(3)
Tereza Vondráková
José Cuervo Pro Beach Volleyball Series
(vydáno: 20.10.2012)(zhlédnuto: 2304x)

Jak už bylo řečeno v několika našich článcích, je beachvolejbal sport s velkým počtem pořádaných turnajů po celém světě. Jejich úroveň je různá, odvíjí se například od nabízených cen nebo od možnosti kvalifikovat se daným turnajem na mezinárodní okruhy. Jak je na tom americká tour José Cuervo Pro Beach? diskuze(0)

Ondra Vlček
Jednoduché herní systémy - Obrana v poli
(vydáno: 18.10.2012)(zhlédnuto: 7768x)
Nejjednodušším obranným systémem je bránit útok soupeře ve dvou hráčích či hráčkách v poli.
Tento typ obrany se aplikuje u herních cvičení a modifikovaných her především v kategorii začátečníků. Rozestavení hráčů by mělo vypadat následovně. Hráč v pravé polovině, tedy na „handě“ by měl stát v rozmezí pěti až šesti metrů od sítě, tak aby stihl jak ustoupit na zadní čáru hřiště a vybrat tak letící míč směřující právě na ni, tak také dokázat včas doběhnou k síti a provést příjem ve hře letícího míče těsně za síť. Postavení hráče v levé polovině hřiště ve směru podání, tedy na hlavním kůlu je obdobné jako v případě jeho spoluhráče na levé straně. Hráči stojící v poli, jsou posunuti vůči svým bočním „lajnám“ cca 1 až 1,5 m směrem do středu hřiště, tak aby se jedním úkrokem, popřípadě úkrokem a pádem bezproblémově přesunuli k vybrání míče na postranní čáru. Hráči by měli být předem domluveni, kdo v jaké situaci vybírá míč směřující ke středu hřiště. Ve většině případů je tato dohoda smluvena dlouhodobě nikoliv na jednu výměnu, další možností je domlouvat se jednotlivě před každou rozehrou. Poslední možností je zavolání si JÁ nebo MÁM přímo ve hře, těsně před samotným odbitím.diskuze(5)
Tereza Vondráková
Změny mezi vrcholovými týmy v následující sezoně
(vydáno: 17.10.2012)(zhlédnuto: 2086x)

O turnajích v Praze vás ve svém článku informoval v pondělí Endy. V regionech ani ve světě se sice žádný turnaj nehrál, to ale neznamená, že se v plážovém volejbale nic nedělo. Především se změnilo sestavení některých švýcarských a brazilských ženských týmů.diskuze(5)

Endy Takáč
Co se dělo uplynulý víkend a páteční večer
(vydáno: 16.10.2012)(zhlédnuto: 2727x)
My jsme v sobotu pořádali další kempy a můžeme se pyšnit tím, že jako jedni z mála se věnujeme taktéž výkonnostním hráčům. V pátek a neděli jsme pořádali další turnajové akce ze sérií střešovických tour. V pankrácké aréně se konala poslední 4. kvalifikace, na Ládví měli oba víkendy taky narváno a Domyno tentokrát turnaje vynechalo. O turnajích či jiných akcích v dalších pražských areálech jsem nic nedohledal.

diskuze(0)

Ondra Vlček
Nahrávka prsty
(vydáno: 15.10.2012)(zhlédnuto: 13487x)
Nahrávka a zvlášť odbitím obouruč vrchem, tedy prsty se řadí v beachvolejbalu jednoznačně k jedné z těch nejtěžších herních činností. Navíc pokud jde o nahrávku prsty v beachvolejbalu tak, co se týče správné techniky a posouzení rozhodčími správnosti odbití, je to nejdiskutovatelnější téma vůbec.
Provedení zmiňovaného úderu musí být naprosto „čisté“, jinak hlavní rozhodčí (sedící na empajru) bez váhání odpíská chybu (přestupek proti pravidlům). Prsty v plážovém volejbalu byly vždy typické tím, že nahrávající hráč mohl na rozdíl od šestkového volejbalu míč lehce „potáhnout“ v rukou. Toto pravidlo už také není úplně aktuální, protože se pravidla pro prsty zpřísňují a rozhodčí a tvůrci pravidel se tak snaží odbití prsty zrychlit, nesmí se míč pouštět dolů podél těla (bývalo pravidlo pod bradu), ale hraje se nad hlavou a míč se tak „tahá“ jen jedním směrem a to z neobličejové zóny do vzpažení, kde míč ruce při odbití opouští. Každopádně celé pravidla OOV jsou čistě jen na posouzení rozhodčích, mohou odpískat nejen tažený míč, ale také dvojí úder neboli „dvoják“ což je nečistý úder a také přestupek proti pravidlům beachvolejbalu.
 
diskuze(1)

strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37