Srovnání výkonnostního a vrcholového volejbalu  (autor Ondřej Vlček, zveřejněno 07.05.2012)

Tento článek bych chtěl zaměřit konkrétně na rozdíl rekreačního až výkonnostního sportu se sportem vrcholovým. Tyto rozdíly uvedu na příkladech PVK Olympu Praha a Prague beach teamu, protože jsem trenérem v obou těchto družstvech.

Hlavním rozdílem těchto dvou volejbalových týmů je samozřejmě odlišnosti povrchu a prostředí, ve kterém se volejbal hraje. Ovšem rozdíl, který chci přiblížit je odlišnost pojetí volejbalu z řad hráčů a také odlišnost tréninku.

Abych řekl pravdu, více mě baví trénování volejbalu plážového. Jedná se o divácky atraktivnější sport a dle mého názoru je v plážovém volejbalu uvolněnější atmosféra, zároveň jde o výrazně individuálnější sport, a když si dva hráči sednou jak lidsky, tak herně, tak je sport krásnou zábavou, navíc se pro talentované jedince může stát i povoláním.

V Praguebeachteamu není zatím žádný vrcholový sportovec, ovšem to se snad brzy změní. Hráči jsou tu jedna velká parta, s hráči se velmi dobře pracuje, jsou vstřícní a většina z nich se má chuť herně zdokonalovat, což je pro trenéra důležité vědět, aby on sám byl tímto faktem motivován. Hráči odpoledne přijdou z práce či ze školy a mají chuť se sportem odreagovat a makají na plné obrátky, tréninku dávají maximum, aby to mohli v samotné hře a na turnajích co nejlépe prodat. Hráči jsou dle mého vděčni za každý sebemenší pokrok v jejich herním výkonu, na Olympu je vše bráno jako samozřejmost a nutnost. Tréninkových jednotek je oproti Olympu výrazně méně. V PBT jsou standardem 3 tréninky týdně, což ale neplatí pro všechny hráče. Jsou v klubu tací co trénují i šestkrát týdně, protože klub má skupinu se jménem výběr (pro mladé talentované hráče), kam pokud je hráč zařazen trénuje navíc. Pokud hráči mají zájem, je možnost ještě posilovny a kompenzací vedenými fyzioterapeutem a taky je zde pro členy klubu vyhrazeno páteční odpoledne a večer k volné hře. Ovšem na Olympu je až osm tréninků týdně pod vedením trenéra a to výrazně časově delších, než v PBT a v herní sezóně navíc mají hráčky minimálně jeden zápas týdně.

Je nutné říci, že na Olympu v kategorii žen se pracuje pouze s vybranými talenty ze všech možných koutů Čech. V PBT jsou hráči, kteří trénovat chtějí a žádným výběrem neprochází, jen jsou dle výkonnosti rozřazeni do tréninkových skupin. V Olympu jsou hráčky, které prošly minimálně 6-8 letou systematickou přípravou v rámci Olympu a selekce z těchto řad je opravdu velká, přežije jen „dvanáctka“ nejlepších, navíc řada hráček z tohoto výběru prošla i reprezentací v různých věkových kategoriích, takže hráčské zkušenosti jsou veliké. Tyto hráčky jsou navíc profesionálkami, takže částečnou motivací je plat. Jiné je také to, že v Olympu hrají hráčky za klub, který svými výkony a hrou reprezentují, ale v beach volejbalu pár reprezentuje především sebe a až následně klub, kde trénuje. V Olympu je také jiné to, že se v průběhu sezóny chtě nechtě začne působit ponorková nemoc, která je nepříjemná nejen pro samotné hráčky, trenéry ale taky tím trpí samotná hra a z psychické nepohody plynou i zbytečné prohry. Šestkový volejbal, jednotlivé tréninky, týdny a měsíce přípravy jsou stále stejné, hráčka přijde v určitém období a určitý den na konkrétní trénink a dříve než sdělí trenér náplň tréninku, hráčky ji sami dopředu vědí, je to hodně monotónní a ne všechny hráčky tento způsob tréninku dlouhodobě snesou.

Beach volejbal, je daleko techničtější a kreativnější hra, která dává hráči daleko více herní všestrannosti a více možností odbití míče. Trénuje se v menším počtu hráčů, herní cvičení a průpravné hry jsou častěji obměňovány a trénink je tak pro hráče více zábavný. Takže „bíčaři“ pilně trénujte a úspěch v podobě různých dílčích vítězství se jistě brzy dostaví.

Ondra Vlček


 
Honza Q (13.05.2012 16:10:01) 
 Pěkný článek, Ondro! Jsem rád, že tě trénování nás "vášnivých amatérů" baví a doufám, že se nás dostaví nějaké ty malé pokroky :)
Zvířátko (14.05.2012 09:52:17)

V podobném duchu jako Qéčko: Jsem rád, že tě snad trénování nás baví, a mě zase baví chodit na tréninky. Snad přidáme i nějaké turnajové úspěchy. Resp. Marťas s Hlavou a Patrik s Michalem to nenačli na Ládví špatně. A kdyby tě stíhaly chmury z mužů, tak Eliška s Lenkou to rozjely svými prvními a druhými místy skvěle :-)

Závěrem: už se těším na tréninky :-)


strana: 1