Alison Cerutti – mamut z Brazílie  (autor Tereza Vondráková, zveřejněno 09.02.2013)

Každý, kdo hrál někdy beach a alespoň trochu se o něj zajímá, musel o tomhle skvělém blokaři někdy slyšet. Se svým dosavadním spoluhráčem Emanuelem tvoří až komické duo. Emanuel je malý a drobný, Alison naopak měří přes dva metry a váží přes sto kilogramů. Snad i proto mívali fanoušci kdysi obavy, že Alison v radostném objetí Emanuela umačká.

To ale bylo snad ze začátku, teď už si dvojice vypracovala světoznámé gesto, které se mezi jinými hráči i často napodobuje. Ale nejsou to jen projevy radosti, povzbuzování publika a výkřiky, které učinily Alisona slavným. Nejdůležitější jsou samozřejmě jeho výkony na hřišti, těmi oslňuje nejen beachové nadšence, ale všechny, kteří se na jeho hru podívají.

Alison Cerutti se narodil v roce 1985 v malém městě v Brazílii. Když se jeho rodina přestěhovala do většího města, jeho matka ho zapsala na tréninky volejbalu. S tím však Alison nesouhlasil, celé mládí chtěl hrát fotbal. Jak sám říká, připadal mu tehdy volejbal spíš jako holčičí sport. Byl to ale právě úspěch u dívek, který díky volejbalu získal, který ho přesvědčil u tohoto sportu zůstat.

A jeho výkony potvrzují, že udělal správně. V roce 2011 se mu podařilo získat zlato na Panamerických hrách, stal se mistrem světa a navíc se spolu s Emanuelem stali i jedničkami Světové série. Ve stejném roce získal i několik ocenění od FIVB. Mezi ně patřil například titul nejlepšího blokaře, útočníka a se svým spoluhráčem byli jmenování i týmem roku. Jeden z největších úspěchů přišel v roce 2012, kdy se Alison dostal i na olympiádu, ze které si odvezl stříbro.

S profesionálním volejbalem začal Alison ve svých 19 letech. Hned o rok později se stal mistrem Brazílie do 21 let a sklízel úspěchy v rámci národního okruhu. Trvalo ale dlouho, než si ho začali všímat sponzoři a v jednu chvíli to dokonce i vypadalo, že se kvůli financím přestane Alison plážovému volejbalu věnovat úplně. Naštěstí se ale karta obrátila a v 21 letech začal působit i mezinárodně, hrál dvakrát s Harley Marquesem. Poprvé sice nepostoupili ani z country kvóty, podruhé však získali deváté místo. V roce 2007 začal Alison trénovat s Bernardem Romanem. Společně se jim ale tolik nedařilo, jejich největším úspěchem bylo třetí místo z tzv. satelitu. Až v roce 2008 přišel zlom. S Bernardem získali tři první místa, jedno dokonce v Brně. A poprvé si Alison vyzkoušel i turnaj s Emanuelem. Ačkoli to bylo na delší dobu naposledy, co spolu hráli, podařilo se jim vybojovat třetí místo na grand slamu v Gstaadu. Další Alisonův spoluhráč tohoto roku byl Pedro Cunha, společně vyhráli FIVB Open v Bahrajnu.

Na sezonu 2009 se Alison opět vrátil ke spolupráci s Harleym a chyba to evidentně nebyla. Získali spolu několik medailí včetně dvou zlatých z Polska a z Číny. Úspěchem bylo i druhé místo na mistrovství světa ve Stavangeru. Alison v tomto roce skončil druhý i v celkovém bodování.

V roce 2010 začala intenzivní spolupráce s o 12 let starším Emanuelem. Celkem se umístili na prvním až čtvrtém místě sedmkrát ze všech 11 odehraných turnajů, třikrát získali stříbro. Pár skončil druhý v bodování FIVB. Jak již bylo uvedeno výše, velmi úspěšná sezona přišla v roce 2011, kdy se Alison s Emanuelem umístili pětkrát na prvním místě, včetně mistrovství světa v Římě. V loňském roce stál Alison na stupních vítězů kromě tří turnajů úplně pokaždé, tj. celkem sedmkrát. Mezi to počítáme samozřejmě i druhé místo z olympiády, kde ve finále podlehli s Emanuelem ve třech setech Němcům Brinkovi a Reckermannovi.

Záznam z tiskové konference po LOH 2012

Je těžké odhadnout, jak bude vypadat sezona letošní. A to nejen kvůli změnám, ke kterým došlo v brazilském národním týmu. Můžeme však předpokládat, že Alison Cerutti není ve svých 27 letech ještě na konci své vrcholové kariéry a proto se můžeme těšit nejen na jeho zákroky v poli, ale i na jeho emotivní výkony po konci utkání.

Zdroje: bvbinfo.com, fivb.org
Fotografie: Petr Kadlec (Wikimedia Commons) 


 
Petra Hroníčková (10.02.2013 15:52:40) 
nejlepší Terezko!!!!    

strana: 1