Z beachvolejbalové historie  (autor Tereza Vondráková, zveřejněno 16.02.2013)

Všichni jste asi už někdy slyšeli, že beachvolejbal má počátky ve dvacátých letech minulého století a že se zrodil na plážích v Kalifornii. Ještě před postavením prvních kurtů v roce 1922 ho hrávali američtí vojáci z 1. světové války na havajských plážích. Přečtěte si, jak se následně plážový volejbal rozvíjel ve světě a kam sahají jeho kořeny u nás.

Počátky

Nejprve se beachvolejbal hrál v šesti lidech jako klasický šestkový volejbal, už se ale pořádaly meziklubové turnaje. Až v roce 1930 zaznamenal plážový volejbal velkou změnu. Paula Johnsona, hráče šestkového i plážového volejbalu, napadlo, že na kurtu nemusí být 12 volejbalistů, ale že jich stačí pouhá třetina. Jako i u jiných zajímavých objevů, došlo i k tomuto náhodou – Johnson a jeho spoluhráči nechtěli čekat na opozdilce, se kterými tehdy měli domluvený zápas. Rekreačně se pak beachvolejbal nějaký čas hrál ve větším počtu hráčů, ale vrcholoví sportovci už trénovali a soutěžili v týmech po dvou.

K expanzi beachvolejbalu došlo především ze stejných důvodů, pro které je tento sport oblíbený i dnes. K tomu, abyste si zahráli solidní zápas, potřebujete čtyři hráče, plavky a síť a pláž nebo písek. Toť vše. A tak se volejbal začal šířit i do Evropy, jako první ze zemí starého kontinentu ho spatřila Francie a jsou i zmínky o tom, že se plážový volejbal v té době hrál i v Československu.

První oficiální turnaje se začaly pořádat po konci 2. světové války. Nejprve se nehrálo o žádné ceny, to se ale rychle změnilo. První odměnou pro vítěze bylo balení Pepsi. Padesátá léta jsou ve světě ve znamení prvních okruhů na plážích v Kalifornii. O plážový volejbal také začínají projevovat zájem sponzoři, jako například v Brazílii, kde se do financování sportu vložilo tamní vydavatelství. To všechno souvisí i se snahami o profesionalizaci sportu, který se postupně stává součástí životního stylu Američanů, žijících na západním pobřeží.

Profesionalizace sportu

První profesionální turnaj, který byl plně sponzorován komerčními společnostmi a tím pádem i ohodnocen prize money, se hrál v roce 1974. O dva roky později se hrálo první mistrovství světa, zatím jen mezi muži. Jeho vítězi byli Jim Menges a Greg Lee. Do národních okruhů se zapojují velcí sponzoři, jako například společnost vyrábějící a distribuující tequilu José Cuervo, jehož série turnajů se hraje dodnes. 

V Americe už se na konci sedmdesátých let hraje profesionální liga, účastní se jí hráči jako Karch Kiraly, Randy Stoklos, Sinjin Smith, Andy Fishburn a Steve Obradovich. Velký rozvoj zažil beachvolejbal v 80. letech. Zvýšil se počet turnajů hraných v rámci profesionální ligy, v Americe byla založena AVP a významným se beachvolejbal stal i v Brazílii. To vše vedlo k tomu, že FIVB v roce 1987 uspořádala první skutečně mezinárodní mistrovství světa v Rio de Janeiro, které vyhráli Američané Stoklos a Smith. Na konci desetiletí už se začínají hrát turnaje světové série, tentokrát v Brazílii, Itálii a Japonsku.

Počátek devadesátých let znamená pro beachvolejbal především postupné zvyšování prize money na světovém okruhu a také nárůst počtu jednotlivých turnajů. Rodí se také jednotlivé specializované komise, které řeší zvláštní program a péči o beachvolejbal jako takový. V plážovém volejbalu se postupně začnou prosazovat i ženy (ačkoli například v USA hrají na turnajích už od 50. let) a je pro ně uspořádán první oficiální turnaj v rámci světové série. V roce 1994 se rozhodlo o zařazení plážového volejbalu mezi olympijské sporty a v roce 1996 v Atlantě už je opravdu možné získat olympijské medaile za výkony v tomto sportu. Více o beachvolejbalu na olympiádě psala Pavla Průchová.

V následujících letech už je beachvolejbal postaven na stejnou úroveň jako ostatní sporty a dochází v něm jen ke kosmetickým úpravám. Mění se například systémy turnajů, přibývají pořadatelské státy, rozrůstá se počet turnajů pro juniory (od roku 2002). Postupně se i mění a upravují pravidla a podmínky až do podoby, v jakých je známe dnes.

Beach v Čechách

V Čechách je samozřejmě rozvoj beachvolejbalu spojen s absencí pláží a seznámit se s tímto sportem mohli hráči pouze při výjezdech do zahraničí. A tak oficiálně první hřiště vyrostlo až v roce 1987 v Brně v rekreačním středisku Káčata. Ve stejném roce se zde i konaly dva celostátní turnaje dvojic. V roce 1991 byla založena Asociace beachvolejbalu (AVB) a o rok později se hrálo první mistrovství ČSFR mužů. Vítězi tohoto mistrovství byli Michal Palinek a Igor Stejskal. První mistrovství ČR žen se hrálo v roce 1994 v Praze. V roce 1995 byl na Máchově jezeře pořádán jeden z turnajů seriálu mistrovství Evropy. Ve Slavkově byla zprovozněna první beach volejbalová hala.

V druhé polovině devadesátých let začínají sklízet úspěchy i čeští reprezentanti v zahraničí, například v roce 1996 se stává dvojice Celbová-Dosoudilová mistryněmi Evropy a na stejném turnaji vítězí i Palinek s Pakostou. V roce 1998 se ve Slavkově u Brna konalo historicky první mezinárodní utkání – hráči z Čech proti Australanům. V roce 2001 získávají Celbová s Dosoudilovou bronz na mistrovství světa. V roce 2008 bylo České republice přiděleno historicky první pořadatelství turnaje světové série mužů.