HALOVÉ MISTROVSTVÍ STŘEDNÍ EVROPY očima Honzy "Zvíře" Zvěřiny  (autor Jan Zvěřina, zveřejněno 07.12.2015)

Volejbalová Evropa
 
Volejbalová Evropa, kterou řídí organizace CEV (Confédération Européenne de Volleyball) je dále členěna na další asociace podle zeměpisné polohy. Česká republika, Slovensko, Rakousko, Maďarsko, Slovinsko a Chorvatsko patří pod organizaci MEVZA, jejíž plný název zní Middle European Volleyball Zonal Association. Letošním hostem v této asociaci byl Izrael a po oboustranné spokojenosti v ní zřejmě i zůstane. Obdobně pak v Evropě existují organizace EEVZA (Eastern), NEVZA (Northern) apod. Na turnajích těchto oblastních asociací se také, při splnění jistých požadavků, udělují body do žebříčku FIVB, a proto jsou oblíbené.
 
První zimní halové mistrovství
 
MEVZA letos pořádala jediný turnaj v kategorii dospělých a to v létě Mistrovství střední Evropy v Linzi v Rakousku. To je oproti ostatním organizacím velmi málo. Tristní bilanci tedy aspoň poupravil pelhřimovský areál Beachwell, který uspořádal První halové zimní mistrovství střední Evropy mužů a žen v termínu od 27. 11. do 29. 11. 2015. Finanční dotace v každé kategorii byla 3000 EUR a vítěz si připíše do žebříčku FIVB 140 bodů. Turnaje se zúčastnily všechny členské státy, jen Maďarsko nemělo žádnou účast v kategorii žen.
V areálu Beachwellu na hráče čekaly dva kryté kurty v hale tvaru půlválce, zázemí s šatnami, barem a welness, posilovna a odpočinková místnost s občerstvením. K rozcvičení sloužil vyhřívaný párty stan vně haly na venkovním kurtu.
 
Z kvalifikace postoupil, kdo nezaváhal
 
Hlavní soutěži předcházela kvalifikace pro maximálně 12 týmů, které se vyřazovacím systémem na jednu prohru popraly o 3 postupová místa. Po úvodním zápisu a technickém mítinku, které se konaly ve čtvrtek večer, bylo do páteční kvalifikace zapsáno 12 mužských a 10 ženských týmů. V pátek i v sobotu patřil jeden kurt mužům a druhý kurt ženám. V mužích byly úspěšné samé rakouské týmy: Kunnert / Dressler, Ermacora / Pristauz-Telsnigg a Hupfer / Hörl. V ženách zase byly triem postupujících pouze Češky: Bonnerová / Dostálová Nicole, Maxinerová / Štochlová a Háječková / Skalníková, které se daly dohromady poprvé od OH v Londýně.
 
Třídenní hlavní soutěž
 
Hlavní soutěž měla kapacitu 12 týmů v každé kategorii. Dvojice se utkaly vyřazovacím systémem na dvě porážky. Týmy nasazené na pozici 5 až 12 odehrály svá utkání ještě v pátek večer. První čtyři dvojice byly nasazené do druhého kola a zasáhly do turnaje až v sobotu ráno. V odpoledních hodinách Pelhřimov poznal první semifinalisty z vítězné části pavouka a ve večerních hodinách z opravné části pavouku. Mezi nejlepší čtyřku se nakonec nedostaly takové páry jako Teufl / Zass, úřadující mistryně Rakouska nebo pár Kubala / Lenc, protože druhému jmenovanému nedovolily silné křeče do nohou dokončit utkání o postup do semifinále.
 
Bronzy brali Češi
 
Po skončení sobotního programu přestavěla technická četa dva kurty v jeden velký centrkurt. Přibyly tribuny podél delších stran haly a televizní věž pro snímání zápasů. Vrcholných osm utkání, tedy dvě semifinále, utkání o třetí místo a finále v obou kategoriích bylo hráno v neděli na centrkurtu. Diváky v hale pomáhali naladit DJ a dva spíkři.
Utkání o bronz žen svedlo zkušený pár Lenka Háječková / Hana Skalníková proti stříbrnému týmu z letošních Evropských her v Baku Lenu Plesiutschnigg a Katharinu Schützenhöfer. Rakušanky předvedly nedůraznou hru, kterou české hráčky trestaly. Češky snadno vyhrály 21-15 a 21-11 a mohly na ceremoniálu čekat bronzové medaile. „Jsme rády, že jsme turnaj zakončily vítězstvím. Je vždycky lepší mít bronz než brambory,“ shrnula utkání Hana Skalníková.
To utkání o třetí místo mužů byla jiná káva. Český souboj Robert Kufa / Jan Dumek s Ondřej Perušič / David Schweiner trval 60 minut a byl dramatický. Perušič se Schweinerem měli pouze 50 minut na vstřebání rychlé porážky v semifinále, ale poprali se s tím velmi dobře. Zvítězili ve vyrovnaném utkání 15-13 v tiebreaku. Rozdíl mezi týmy byl snad jen v těchto dvou bodech a pár decibelech v publiku.
 
Finále s odlišnými průběhy
 
Finálová utkání sledovalo v hale, ať už ve stoje nebo v sedě, zhruba 500 lidí, kteří nadšeně fandili. V prvním finále se poprvé v Česku představily vítězky z FIVB Open v Antalyi Markéta Sluková a Barbora Hermannová. Soupeřkami jim byly stejně jako v létě v Linzi Eliška Gálová a Šárka Nakládalová. Sluková s Hermannovou  svým krajankám oplatily porážku a přesvědčivě zvítězily 21-12 a 21-12. Klíčem k úspěchu byl zejména silný servis, kterým trápily soupeřky na příjmu. Bára Hermannová se po utkání přiznala: „Byla jsem nervózní tehdy v Linzi, i dnes před finále, ale dopadlo to na výbornou.“ „Je to vlastně první turnaj nové sezóny 2015/2016, protože plánujeme odehrát hned první turnaje světové série, které se konají už v zimě, a to je brzy. Budeme sbírat bod za bodem a uvidíme, jak skončíme v olympijském žebříčku,“ dodala šťastná Markéta Sluková.
Finále mužů proti sobě svedlo Rakušany Thomase Kunerta a Christopha Dresslera, kteří jsou ze své země na beachvolejbal v hale zvyklí, a Izraelce Seana Faigu s Arielem Hilmanem. Druzí jmenovaní mají již na kontě dvě pátá místa z Open světové série. Dva doposud neporažené týmy dovedly utkání až do tiebreaku. Zde měli v celém průběhu navrch Rakušané, ale Izrael v koncovce srovnal na 13-13. Po jednom matchballu na každé straně zahrál Faiga těsně vedle postranní čáry. První rozhodčí potvrdil verdikt čárového rozhodčímu poté, co sešel z umpiru zkontrolovat otisk míče. Rakušané Kunert / Dressler se tak po boku Slukové s Hermannovou stali historicky prvními halovými mistry střední Evropy!
 
Turnaje MEVZA v ČR i v roce 2016
 
Uznání za celý turnaj patří panu Vladimíru Kozlerovi, řediteli turnaje, který se svým týmem připravil fantastický turnaj s komfortním zázemím pro všechny hráče, trenéry, rozhodčí a všechny, kdo na turnaji pracovali. Nejlepší týmy odměnil krásnými poháry a medailemi, které se vyjímaly na slavnostním ceremoniálu.

V příštím roce v létě by měl být v Brně uspořádán MEVZA Cup v mládežnických kategoriích U16, U18 a U20 a v Praze MEVZA Championship v kategoriích U18, U20 a dospělých. Věřím, že se tyto turnaje vydaří stejně krásně jako ten v areálu Beachwell Pelhřimov. 

 

Foto by Beachwell


 
Vlčák (07.12.2015 23:45:43) 
Chtěl bych poděkovat Zvířeti za parádní popis MEVZY a tímto se mu omlovám, že jsem už nedoplnil jeho text, protože si myslím, že je vyčerpávající. 

Taktéž děkuji aktérům, respektive kvartetu Niky, Marťa, Perun a Dawe připravujícím se v našem areálu za parádní výsledky a výkony v Pelhřimově.

Ještě přidávám odkaz na Perunovo shrutí turnaje www.cvf.cz/
 

Zvířátko (08.12.2015 08:31:36)
Rádo se stalo :-) Já bych zase doplnil odkaz na FB Beachwellu, kde je spousta dalších fotek: https://facebook.com/beachwell/
natala (08.12.2015 10:59:09) 
Díky Honzovi za super článek včetně vysvětelní pro mě doposud neznámé zkratky "MEVZA" a účasti izraelského páru ve střední Evropě :). 

A gratulace skvěle umístěným svěřencům Ondry! Jen tak dál.

Zvířátko (08.12.2015 15:54:01)
Říkali jsme si s Ondrou, že by tam vysvětlení MEVZA mohlo zaznít. Díky za pochvalu a taky budu rád, když ještě něco dalšího o Ondrových svěřencích brzy napíšeme :-)

strana: 1