Blíží se Mistrovství republiky klubů dospělých v beachvolejbale  (autor Radan Dolejš, zveřejněno 03.03.2016)

Rozvířit poněkud stojaté a zatuchlé vody českého beachvolejbalu se rozhodla loni založená Česká asociace beachvolejbalových klubů (ČABVK), kam samozřejmě jako spoluzakladatel patří i Prague beach team. K jejím aktivitám, které jste měli možnost zaznamenat, patří mimo jiné i projekt pražské juniorligy (letos probíhá již 4.ročník - tj. začínalo se již dávno před formálním založením ČABVK). Nová asociace už letos zorganizuje Mistrovství republiky klubů, které se odehraje v následujících měsících. Součástí mistrovství budou i zápasy mixových dvojic.
 
Nultého ročníku Mistrovství republiky klubů dospělých v beachvolejbale se může zúčastnit každý klub sdružený v asociaci (aktuálně již cca 15 klubů po celé ČR). Do soutěže nominuje družstvo, které se bude skládat z pěti dvojic. Dvě dvojice mužské, dvě ženské a jednu dvojici mixového charakteru. Tu může tvořit pár, který současně členem některé z předešlých dvojic.
 
V rámci mistrovství se odehrají tři kola (pravděpodobně - záleží na celkovém počtu přihlášených týmů a tomu odpovídajícímu systému), v každém kole se budou mezi sebou utkávat celá družstva. Dojde tedy vždy na celkem pět zápasů. Odehrají se dva mužské zápasy, dva ženské a jeden zápas smíšeného páru.
Základní kritérium vítězství v každém kole je počet vyhraných zápasů. Doplňujícím kritériem je počet vyhraných bodů, resp. vzájemných zápasů a poměr bodů ze vzájemných zápasů. V případě shody ve všech kritériích rozhoduje los.
Po odehrání základní části bude následovat play-off. Vítěz soutěže získá titul Mistra ČR klubů dospělých pro rok 2016.

Definitivní herní plán Mistrovství ještě není stanoven, bude se odvíjet od počtu přihlášených klubů, kterých je zatím 10.
A kdo může jednotlivé kluby reprezentovat?

Každý hráč mistrovských soutěží ČABVK musí mít registraci ČVS, ale nemusí být registrován v beachvolejbalovém klubu, jako mateřském klubu, za který nastupuje - stačí i případné platné hostování. A samozřejmě musí hráče nominovat klub. V PBT aktuálně probíhá příprava soupisky hráčů do mistrovství klubů, nominace budou interně vyhlášeny co nevidět :)
 
Na závěr trocha teorie, co že vlastně ta ČABVK je a proč vznikla
  • v posledních letech více než kdy dříve platí, že BV kluby jsou nositelem herního prostředí beachvolejbalu a jsou základnou pro rozvoj členské základny ČVS
  • kluby jsou základnou pro výkonnostní vývoj hráčů beachvolejbalu na všech úrovních
  • kluby nejlépe zajistí ochranu zájmu hráčů, zajišťují financování hráčů pro účely reprezentace klubu (vše pro hráče, vše pro klub) 
  • kluby jsou promotérem soutěží beachvolejbalu i v současné organizační struktuře beachvolejbalu v ČVS, kluby sdružené pod ČABVK vlastní aktivitou zajistí další rozvoj struktury soutěží BV v ČR 
 
ČABVK chce svou činností, zejména rozvíjením struktur soutěží, jak přeborů, tak turnajů s klubovou příslušností a zapojením členské základny klubů  do těchto soutěží dále rozvíjet herní úroveň ve všech kategoriích a rozvíjet společenské postavení beachvolejbalu.