Týdenní přehled regionálních a mezinárodních turnajů  (autor Tereza Vondráková, zveřejněno 15.08.2012)

Závěr olympiády

Mezi ženami se zápasy o bronzovou, stříbrnou a zlatou medaili odehrály již ve středu. Jak už jsme vás informovali před týdnem, soupeřily o třetí místo Brazilky s Číňankami. Juliana s Larissou ve druhém setu odrazily bodový náskok hráček Chen Xue a Zhang Xi a vyhrály nakonec v třísetovém zápase nad Číňankami 11:21, 21:19 a 15:12. Už před začátkem finálového zápasu bylo jasné, že zlato v ženském beachi poputuje do USA, nebylo však jasné, která dvojice si ho odveze. Kerri Walsh a Misty May-Treanor v obou setech přesvědčivě porazily své soupeřky Jennifer Kessy and April Ross 21:16 a 21:16 a obhájily tak své vítězství z Pekingu.

Soutěž mezi mužskými dvojicemi vyvrcholila ve čtvrtek večer. Diváci mohli fandit nejprve evropskému utkání mezi Lotyšši a Nizozemci, kde nakonec nad zkušenými Schuilem a Nummerdorem zvítězili o dekádu mladší Plavinš and Šmedinš 19:21, 21:19 a 15:11. Strhující souboj poté vystřídalo ještě napínavější finále, ve kterém nakonec zvítězili Němci Julius Brink a Jonas Reckermann nad Brazilci Alisonem s Emanuelem. Brink s Reckermannem se tak stali prvními Evropany, kteří si kdy z olympiády přivezli v beachvolejbale zlatou medaili. Zápas se odehrál ve třech vypjatých setech. O vítězi nebylo jasně rozhodnuto do posledního míče. Závěrečný a vítězný bod nakonec připadl Němcům po neúspěšném útoku Emanuela.

Zahraničí

Kromě olympijských her se na mezinárodním beachvolejbalovém poli odehrály ještě zápasy Evropské konfederace volejbalu CEV Satelit. Turnaj proběhl v lichtenštejnském Vadúzu za pěkného počasí. Mezi ženami zvítězily Švýcarky Muriel Graessli a Joana Heidrich, které porazily v třísetovém zápasu Němky Victorii Bieneck a Julii Grossner. Třetí místo obsadily nizozemské hráčky Rimke Braakman a Michelle Stiekema. České dvojice obsadily sedmé (Bonnerová-Hemannová) a deváté místo (Gálová-Vaňková a Řeháčková-Vorlová).

Mužský turnaj CEV Satelit ve Vadúzu ovládli hráči z Nizozemí. Ve finále totiž nastoupili dvojice Alexander Brouwer a Robert Meeuwsen proti Jonovi Stiekemu a Christiaanu Varenhorstovi. Ze zápasu vyšel vítězně pár Brouwer-Meeuwsen. Třetí místo patřilo portugalské dvojici Fabricio Silva a Roberto Silva Reis. Z českých dvojic se nejlépe umístili Jan Hadrava s Bobem Kufou, kteří skončili na pátém místě.

Čechy

I na českých kurtech se o víkendu hrály zajímavé zápasy. Začněme Pohárem ČVS žen v Olomouci. Turnaje se zúčastnilo 12 dvojic. Ve finále se spolu utkaly Ivana Cebáková se Soňou Novákovou proti Tereze Jarošové s Kateřinou Veselou. Nováková s Cebákovou zvítězily ve dvou setech 21:14 a 23:21. Třetí místo obsadila Markéta Bendíková s Kateřinou Valkovou a to po vítězství 2:0 (10, 15) nad Lenkou Grycovou a Miroslavou Liškovou.

Pohár ČVS mužů v Pňově-Předhradí byl do počtu dvojic nabitější než turnaj v Olomouci. Přihlášeno bylo 19 párů, nastoupilo jich ale pouze 18. Do posledních zápasů celého turnaje proti sobě nastoupili bratři Benešové a Marek Hauba s Petrem Boulou (zápas o třetí místo) a Jindřich Weiss a Martin David proti Luďkovi Filipovi s Janem Suchým (finále). V souboji o třetí místo zvítězili domácí Petr a Josef Benešové nad dvojicí Hauba-Boula 2:0 na sety. Vítězi turnaje se stali bez jediné porážky Weiss s Davidem, kteří ve finále zvítězili nad Suchým s Filipem 2:0.

Zdroje: london2012.com, bvbinfo.com, fivb.org, bvczraloci.cz a cvf.cz.